• اخبار و رویدادها


شیوه نامه شرکت دانشجویان در مسابقات علمی بین المللی

 

 

    نظر به اهمیت شرکت دانشجویان در مسابقات علمی بین المللی و کسب جایگاه برتر علمی در سطح جهانی معاونت پژوهشی دانشگاه مناسب دید تا بر حسب مقتضیات شیوه نامه حاضر با هدف نظام مند کردن این موضوع در راستای تقویت حضور علمی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی در عرصه های بین المللی و فراهم ساختن زمینه پیشرفت دانشجویان در زمینه های عملی در عرصه پژوهش ، فراهم شود. امید که با تنظیم این شیوه نامه اهدافی چون آموزش عملی دانشجویان با حضور در عرصه های علمی بین المللی نیز بر آورده شود. 

 

ماده 1. شرایط متقاضی  

1-1- دانشجوی مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری دانشگاه

1-2- دارا بودن دست کم معدل  18 برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دارا بودن دست کم میانگین نمرات 17 و یا  پذیرش/انتشار یک مقاله با نمایه ISI  یا Scopus  یا  دو مقاله علمی- پژوهشی داخلی برای دانشجویان مقطع دکتری. ( در صورتیکه دانشجویی واجد یکی از شرایط فوق نبود چنانچه از نظر میانگین نمرات، در بیست درصد اول هم ورودی های خود قرار  گیرد، حضور وی در رقابت ها بلامانع است.)

1-3- تسلط به زبان مسابقه                          

در صورتی که زبان مسابقه انگلیسی باشد، داشتن یکی از شرایط زیر الزامی است:

الف) کسب نمره آیلتس (جنرال 5.5 یا آکادمیک5)

ب) کسب نمره تافل دست کم 70 از آزمون IBT  و 500 از آزمون  PBT و یا  کسب حداقل پنجاه درصد از نمره آزمون های MSRT    وTOLIMO

پ) فارغ التحصیلی در رشته های زبان و ادبیات انگلیسی (دست کم در یک مقطع تحصیلی به تشخیص گروه آموزشی ذیربط)

ت) فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه های انگلیسی زبان (دست کم در یک مقطع تحصیلی)  

ث) در صورتی که زبان رسمی رقابت غیر انگلیسی باشد، تشخیص آشنایی کافی به زبان مورد نظر از راه ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره فراگیری آن زبان و یا به عهده گروه آموزشی با همکاری استادان متخصص زبان مربوط خواهد بود.

ج) در صورت محقق نشدن هیچ یک از موارد فوق، تنها در موارد خاص، توانایی دانشجو در زمینه زبان خارجی می تواند توسط مصاحبه ای که دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه با حضور نماینده ای از گروه آموزشی مربوطه برگزار می کند، مورد ارزیابی قرار گیرد.

1-4- دانشجویان در هر مقطع می توانند دو بار در رقابت های علمی بین المللی شرکت نمایند. (دانشجویانی که به عنوان مربی تیم را همراهی می کنند از این قاعده مستثنی می باشند.)

ماده 2 . شرایط مسابقه

 برگزار کننده مسابقه باید از میان دانشگاه ها و یا مراکز علمی معتبر در سطح بین المللی باشد (سنجش اعتبار آن به پیشنهاد گروه آموزشی مربوط و شورای دانشکده و تائید معاونت پژوهشی منوط خواهد بود.)

تبصره 1: کلیه تیم های دانشجویی باید با حضور یک عضو هیئت علمی از دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان سرپرست تیم در مسابقات شرکت نمایند. سرپرست تیم پس از معرفی به گروه و شورای پژوهشی دانشکده در قالب مأموریت اداری به مسابقه اعزام خواهد شد.

شرایط انتخاب مربی

مربی از بین دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته تحصیلی مرتبط با موضوع مسابقه با پیشنهاد سرپرست تیم انتخاب می شود. مربی دست کم باید دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مرتبط باشد و سابقه ای مفید از شرکت در مسابقات بین المللی مشابه داشته باشد.

ماده 3 : مراحل درخواست

3-1- تکمیل فرم درخواست توسط متقاضی

3-2- تایید گروه تخصصی

3-3- تایید شورای آموزشی پژوهشی دانشکده

3-4- فرستادن مدارک توسط معاون پژوهشی دانشکده به معاونت پژوهشی دانشگاه   

تبصره 2: تقاضا باید دست کم سه ماه پیش از برگزاری مسابقه به معاونت پژوهشی دانشگاه فرستاده شود و پس از رسیدن کلیه مستندات ذکر شده در شیوه نامه به دست کارشناس مربوطه، دفتر همکاری های علمی بین المللی ظرف یک هفته درخواست کمک هزینه اعضای تیم را به معاونت مالی دانشگاه اعلام می نماید.

 

ماده 4: مدارک مورد نیاز

4-1- فرم تکمیل شده ویژه شرکت دانشجویان در مسابقات علمی  

4-2- اطلاعات مسابقه  شامل بروشور و موارد دیگر جهت بررسی

4-3- اصل دعوتنامه به نام فرد و یا تیم متقاضی به علاوه تعهدنامه از اعضای تیم به التزام به رعایت قوانین و مقررات دانشگاه، التزام به کار عملی و استمرار عضویت و همت و دقت کافی برای پیشبرد اهداف  

4-4-ارائه تأییدیه علمی و اخلاقی از دو عضو هیئت علمی دانشگاه     

4-5-ارائه صورت جلسه گروه و شورای دانشکده

ماده 5: تسهیلات

5-1- هزینه بلیت رفت و برگشت، خروج از کشور، روادید و ثبت نام در مسابقه از بودجه سالیانه معاونت پژوهشی، پیش از سفر پرداخت خواهد شد. در مورد کشورهایی که برای اخذ روادید نیاز به سفر به کشور ثالث باشد، هزینه بلیت رفت و برگشت و اخذ روادید کشور ثالت برای یکبار پرداخت خواهد شد. بدیهی است در صورت عدم موفقیت در اخذ روادید، هزینه بلیت رفت و برگشت به کشور ثالث به عهده متقاضی خواهد بود.

تبصره 3: معادل مبلغ پرداختی پیش از سفر به حساب سرپرست تیم واریز شده و سرپرست تیم مکلف به ارائه مدارک تسویه حساب بعد از بازگشت از سفر به دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه است.

تبصره 4:  پرداخت هرگونه کمک هزینه ای برای ثبت نام و یا شرکت در مسابقه  منوط به تکمیل مدارک کلیه اعضای تیم بر اساس مفاد ماده 3 و 4 می باشد.

ماده 6 : تسویه حساب

لازم است سرپرست تیم شرکت کننده حداکثر 2 هفته پس از بازگشت از سفر موارد زیر را به معاونت پژوهشی دانشکده و از آنجا به معاونت پژوهشی دانشگاه بفرستد:

6-1-  ارایه گزارش مکتوب از روند مسابقه و نتایج آن (مشتمل بر گزارش سیر مسابقه ، جزئیات سفر و رتبه کسب و شده دیگر دستاورها و تجربیات مفید سفر)

6-2- گواهینامه شرکت در مسابقه برای همه اعضای تیم

6-3- اصل اسناد سفر (گذرنامه با مهر خروج و ورود، تصویر بلیت رفت و برگشت، برگه های مربوط به پرداخت هزینه روادید و خروج از کشور، برگه های مربوط به پرداخت هزینه ثبت نام در مسابقه)

6-4- محتوای علمی تائید شده برای شرکت در مسابقات

6-5- کتب، مقالات و مأخذی که به این منظور از محل بودجه مسابقات تهیه و خریداری شده است.

ماده 7: تعهدات

 7-1- همه اعضای تیم شرکت کننده موظف هستند حداکثر سه ماه پس از بازگشت از سفر نسبت به برگزاری  نشست علمی و یا کارگاه و ارائه دستاوردهای سفر در دانشکده اقدام کرده و تاییدیه برگزاری آن را از گروه مربوط دریافت نمایند و به معاونت پژوهشی دانشگاه ارائه کنند.

   7-2-تسویه حساب و فارغ التحصیلی دانشجویان منوط به تسویه حساب هزینه های شرکت در مسابقه و ارائه گزارش کارگاه یا نشست خواهد بود.

 

این شیوه نامه در هفت ماده و چهار تبصره در تاریخ       9/4/1397   به تصویب شورای پژوهشی دانشگاه و در تاریخ    4/7/1397    به تصویب هیات رئیسه دانشگاه علامه طباطبائی رسیده است.  

 

 

 

تاریخ درج خبر: 1397/11/03  -  ساعت درج خبر: ٠٩:٠٧  -  شماره خبر: ٨٠١٠  -  تعداد بازدید: 636

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج