• تاریخچه

تاریخچه دانشکده علوم ورزشی

رشته تربیت‌بدنی و علوم ورزشی از سال 1363 در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی راه اندازی شد و در ابتدا به امر مدیریت آموزش دروس تربیت بدنی عمومی اشتغال داشت و تمام دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی برای گذراندن درس تربیت بدنی عمومی به تنها سالن ورزش موجود در دانشگاه که در دانشکده اقتصاد بود، مراجعه می نمودند. اعضای این گروه که در واقع بنیانگزاران ورزش در دانشگاه علامه طباطبائی بودند، عبارت بودند از: آقای مصطفی حکمت پور، آقای علی اکبر ایزدی، آقای دکتر جواد شهلائی، خانم مینودخت میرحیدر، آقای دکتر غلامعلی کارگر، خانم دکتر زهرا سلمان، خانم ثریا یگانه، خانم ناهید افشار، خانم جمشیدی و آقای دکتر ذوالفقار نسب.
گروه تربیت بدنی در سال 1385 به‌عنوان یکی از گروه‌های آموزشی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی راه‌اندازی شد و از این تاریخ به جذب اولین گروه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت ورزشی پرداخت و همزمان برای راه اندازی رشته رفتار حرکتی اقدام کرد و به این منظور به جذب اعضای هیئت علمی جدید اقدام نمود. در سال 1390 رشته رفتار حرکتی نیز در دانشکده تربیت بدنی راه اندازی گردید و اولین گروه دانشجویان گرایش رفتار حرکتی در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه راه یافتند.   

 به مرور زمان با توجه به تخصصی شدن رشته تربیت بدنی گرایش های آسیب شناسی ورزشی و روانشناسی ورزشی در سال 1391 در این گروه راه اندازی و پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد صورت گرفت. با ازدیاد تعداد گرایشها و همچنین افزایش تعداد اعضای هیئت علمی حال وقت آن بود که دانشکده تربیت بدنی تشکیل و گروه تربیت بدنی از دانشکده روانشناسی جدا شود و بطور مستقل در قالب دانشکده تربیت بدنی به فعالیت خود ادامه دهد و به این ترتیب در سال 1392 با تصویب وزارت متبوع و هیئت‌امنای دانشگاه، دانشکدۀ تربیت‌بدنی و علوم ورزشی با سرپرستی سرخانم دکتر زهرا سلمان تأسیس گردید. در سال 1395 گرایش مدیریت اماکن ورزشی و فیزیولوژی ورزشی نیز به جمع رشته ها و گرایشهای تحصیلی این دانشکده اضافه شدند.

این دانشکده در حال حاضر با 4 گروه آموزشی و 16 نفر عضو هیات علمی به آموزش حدود 300 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اهتمام دارد.

پیرو طرح تجمیع دانشکده‌های دانشگاه، این دانشکده هم اکنون در محل پردیس شماره 3 دانشگاه واقع در ورودی غربی مجموعه ورزشی آزادی مستقر ‌شده است. مجموعه کتابخانه، سایت کامپیوتر، آزمایشگاه‌های تخصصی و سالن‌ ورزشی ازجمله امکانات و تسهیلات موجود و در اختیار دانشکده است.

 

گروه

اعضای هیأت علمی

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

مدیریت ورزشی

دکتر جواد شهلائی، دکتر غلامعلی کارگر، دکتر حبیب هنری، دکتر سارا کشکر، دکتر شعبانی بهار و دکتر فرزاد غفوری

 

*

   *

رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی

دکتر زهرا سلمان، دکتر احسان زارعیان، دکتر زهرا پورآقایی، دکتر علی اسماعیلی، دکتر ناصر صبحی ،دکتر محمد رضا قاسمیان مقدم

 

*

 

 

آسیب‌شناسی و

حرکات اصلاحی

دکتر رامین بلوچی، دکتر فریده باباخانی، دکتر شیخ حسینی

 

*

 

فیزیولوژی ورزشی

دکتر بختیار ترتیبیان، دکتر مینو باسامی، دکتر رسول اسلامی، دکتر مرتضی طیبی

 

*